Korduvkasutamine

Mulle sattus instagramis ette üks kasutaja nimega 100uutharjumust. Ehk siis keegi, kes asendab oma vanu harjumusi uute ja keskkonnasõbralikematega. Ta on oma uute harjumuste leidmise teekonnal kusagil veerandi distantsi peal. Viskasin siis pilgu peale, mis toredaid mõtteid tal seal on. Ja toredaid mõtteid tõesti on. Näiteks see, et riideid, mida annab parandada, võiks parandada.

Sellest inspireerituna otsustasin ka ammuse plaani “rohelistest” harjumustest rääkida ellu viia. Kuna see teema võib väääga laiali valguda, keskendun selles kirjatükis lahendustele, mis vähendavad ühekordsete esemete ja pakendite kasutamist. Pillun nad siia täiesti suvalises järjekorras:)

 1. Üks suurim prügi allikas beebiga peres on kahtlemata ühekordsed mähkmed, mille asemel kasutab meie beebi pestavaid mähkmeid. Ma ei veeda oma õhtuid mähkmeid küürides või keetes. Tänapäevased riidekad on väga mugavad kasutada ja lihtne hooldada. Mingist haisust pole üldse mõtet hakata rääkimagi. Õigesti istuv ja beebi vajadustele vastav mähe ei leki, ei hõõru ja on nahasõbralik, olevalt valikust on beebil ka “kuiv tunne”. Boonusena on need veel üli-üliilusad.
 2. Taaskasutatavad niisked rätikud. See punkt haakub eelmisega. Koduses keskkonnas on loomulikult parim moodus beebi puhastamiseks vesi. Kodust välja minnes panen ma pisikesed bambusest lapid veekindlasse kotti. Milleks iganes neid siis vaja ka läheb, oma töö teevad nad ära suurepäraselt. Boonusena on nad väga “puhta koostisega” :D. Paraja suurusega kotikese sain opadii.ee lehelt kategooria “naistele” alt.
 3. Ühekordsete aluslinade asemel puuvillasest lamineeritud kangast aluslina. Pesed puhtaks ja läheb uuele ringile. Ühekordsete aluslinade juures on eriti traagiline see, et harva määrdub kogu lina. Iga lapsevanem teab, kui suur kulu on see beebi esimestel kuudel.
 4. Korduvkasutatavad veepudelid. Ammuilma on pudelivesi meie peres SOS variant. Meil on igaühel oma pudel ja välja minnes (eriti suvel) on need meil alati kaasas. Minul ja Mõnglil on termospudelid, mis hoiavad sooja 12h ja külma 24h. Pudelid on roostevabast terasest ja kaunid. Unustasin oma pudeli ühel kuumal suvepäeval koos autoga päevaks päikese kätte parkima. Õhtul oli vesi sama külm kui hommikul. Sellised vahvad pudelid saime bio4youst.
 5. Žilettide asemel epilaator ja suhkruvaha. Epilaator on mul juba väärikas eas, aastast 2008 on ta mind ustavalt teeninud. Suhkruvaha saab väga eduliselt kodus ise keeta. 8 osa suhkurt, 1 osa vett ja 1 osa sidrunimahla. Paned paksupõhjalise potiga keskmisele kuumusele ja kuumutad kuni temperatuur on 240ºC. Mul on küll termomeeter, mis selle temperatuuri välja võtab, aga enamasti teen tunde järgi. Internetist leiab palju häid õpetusi :).
 6. Kodus valmistatud seep. Ei oskagi öelda, millal see juhtus, aga juba väga pikka aega teeme emaga ise seepi. Täpselt sama kaua ei ole ma ostnud duššigeele ega vedelseepe. Ise tehtud seebi suur eelise on see, et ma tean täpselt, mida ma sinna sisee panen. Lisaks ei tule see seep koju pakendis. Tõsi, tooraine on pakendatud, aga suur osa sellest on paberis või klaasis.
 7. Kehakoorijad. Koos seebivabrikuga hakkasime tegema ka kehoorijaid. Sellest on mul koguni eraldi postitus, kliki siia. Purk, mille sisse ma koorijat valmistan, on kasutuses aastat 2011.
 8. Koduses vabrikus valmivad ka kehakreemid. Õigem oleks öelda ilmselt võided, sest tegemist on rasvadest ja õlidest kokku pandud vahustatud määretega. Oleme proovinud ka emulgaatori ja vee kaasabil kreemi teha. Tuli välja ja oli täiesti pädev, aga säilitusainete vältimisel on nende säilivusaeg lühike. Enamasti armastame me aga teha suuremad kogused korraga. Boonused ikka samad: tean, mida endale peale määrin ja pakendeid saab korduvkasutada.
 9. Kehakreemi asemel oliivõli. Kui kehakreemi ei jõua teha, siis oliivõli pudel vannitoas lahendab kõik mured. Sobib kõige harilikum oliivõli, ka jääkõli. Soovi korral võib õlile segada paar tilka meelepärast eeterlikku õli. Viimased pool aastat olen oliivõli kasutanud ka näokreemi asemel. Väga mugav. Ei mingeid erinevaid potsikuid ja vitsikuid vannitoas. Üks pudel sobib kõigele ja kõigile, lisaks tekib vähem plastiktaarat. Kes ostab veel poest niisutajaid, tehke proovi. Ärge siis unustage, et õli on hea kanda niiskele/märjale nahale, et ta paremini imenduks ;).
 10. Tampoonide asemel menstruaalanum või kopsik, mis kõlab palju armsamalt :D. Mulle sümpatiseeris see, sest see on tehtud toidukraadiga silikoonist. Valikus on veel pestavad tampoonid ja sidemed. Teate, need ühekordsed hügieenitarbed on ikka korralikult jama täis tuubitud…
 11. Käterätikud paberrätikute asemel. Kasutame köögis agaralt käterätte. Meil on ka miniversioonid, nii umbes 20x20cm, olukordadeks, kus tavaliselt haarasime paberrätiku järgi. Jällegi – see ei too endaga kaasa mingit mega pesupesemist. Rätik või paar päevas rohkem – see ei tee terve nädala peale masinatäit pesugi kokku. Kes googeldada tahab, siis unpaper towels annab toredaid vasteid.
 12. Klaasist säilitusanumad plastikust karpide asemel. See on valdkond, kus üleminek alles toimub. Plastikust säilituskarpide väsimisel ei asenda ma neid uutega. Kasutame klaasist kausse pehmete plastikkaantega, tavalisi klaaspurke või vana hea moodus: asjad kaussi või taldrikule ja teine taldrik tagurpidi peale. (Jutt ei käi siis mitte toiduainete sügavkülmutamisest vaid valmistoidu säilitamisest külmkapis :)).
 13. Vahapaber toidukile asemel. Tegelikult ei ole ma kunagi väga toidukilet kasutanud. Küll aga jumaldan ma vahapabereid. Nendega on nii hea toitu piknikule, autosõidule või kuhu iganes mujale kaasa võtta. Valikus on nii mesilasvahaga töödeldud kui ka vegan vahapaberid.
 14. Veel üks klassika: korduvkasutatavad poe- ja juurviljakotid. Enamasti on kangast poekottidel üks suur miinus – nende ebapraktiline kuju. Teate küll, millistest kottidest ma räägin. Need kaks omavahel kokku õmmeldud ristkülikut megapikkade sangadega. Õmblesin endale aastaid tagasi kilekoti lõike järgi koti ja see on niiiii mugav. Juurvilja/puuvilja jaoks on minu lemmikud HugBagid, sest nad on nii pehmest ja vastupidavast materjalist. NB! Ära unusta oma riidest poekotikesi regulaarselt pesta!
 15. Harjad nuustikute asemel. Ehk siis nõudepesuks ja vannitoa/köögi pindade puhastamiseks ei kasuta me mitte neid värvilisi nuustikuid vaid harju. (Siin postituses rääkisin ma pikemalt erinevatest harjakestest.) See on teada tuntud fakt, et nõudepesukäsn on bakteripomm. Sellest, kui palju neid aastas ainuüksi ühes majapidamises juba kulub, pole üldse mõtet hakata rääkimagi. Liiatigi siis veel mingitest suurematest mastaapidest. Nõudepesu harja saab nõudepesumasinas pesta või selle puudmisel pista mõneks ajaks keevasse vette ja puhas ta ongi. Praeguseks olen ma juba 1,5 aastat käsipesu vajavaid nõusid pesnud harjaga ja ei tundu, et see nii pea väljavahetamist nõuaks.
 16. Biolagunevad vatipulgad plastikust vatipulkade asemel. Arvetsades, kui vähe neid kulub, ei ole see suur lisakulutus.
 17. Kodused taimeteed teekottide asemel. Kõige parem on muidugi ise teekraam suvel korjata, kuivatada ja paberkotis säilitada. Hea pakendivaba alternatiiv on ka ingveritee, mis tehtud ingverijuurikast. Kui eelpool mainitud variandid ei meeldi või pole rakendatavad, siis variant oleks osta ka tee puru.
 18. Korduvkasutatavad kummikindad ühekordsete asemel. Kodus tuleb ikka ette töid, kus targem oleks kummikindad kätte tõmmata. Ühekordsed kummikindad on küll metsikult mugavamad ja tegelikult saab korralike ühekordseid ka korduvalt kasutada, kuid nende elutee on siiski üürike võõreldes korduvkasutatavate kummikinnastega.
 19. Töökinnaste pesemine uute ostmise asemel. Esimene lause ütleb vist kõik vajaliku :D.
 20. Täidetavad kodukeemia pudelid tavalise “kui saab tühjaks, viska ära” lahenduse asemel. Vedelseebi täitepakendid on üsna levinud, õnneks saab ka puhastusvahendi pudelikesi taastäita. Kuigi täitepakend on ka siiski plastikust, ei pea iga kord ostma uut (sprei)puma. Asi seegi :). Eriti lahe on see, et pesugeeli pesu pesemiseks saab bio4youst osta nii, et võtad ise purgi kaasa.

Asi, mida ma ise küll ei kasuta, sest vatipadjakesi meigi eemaldamiseks ma nii ehk naa ei kasuta, aga ehk keegi saab inspireeritud: pestavad meigieemalduslapid ühekordsete vatipatjade asemel. Neid saab näiteks siit ja siit. Ja nendelt lehtedelt saab nabida endale ka pestavaid rinnapatju ühekordsete asemel, vihjeks kõigile noortele emadele :).

Praegu rohkem midagi ei meenu, aga eks nimekiri ole ka juba üsna pikk. Üllatavalt pikk, sest igapäevaselt üleliia palju ei mõtle sellele. Eriti neile harjumustele, mis on juba sisse juurdnud.

Üldiselt ei pea ma ennast väga äärmuslikuks. Ma ei usu väga “kõik või mitte midagi” lähenemisse. On asju, mida mõnel juhul on raske rakendada või mis lihtsalt mingil muul põhjusel mõnele perele ei sobi. See on väga okei. Leidke endale need harjumused, mis teile sobivad ja vaadake ringi avatud pilguga, ehk ajapikku leidub veel valdkondi, milles muutuseid teha. Parem on teha kasvõi üks loodust säästev valik kui mitte ühtegi :).

Oh, kui palju tasuta reklaami mõned ettevõtted nüüd said :D. 

Ja lõpetuseks täiesti teemaväliselt ka toredad seenekesed. Kasvasid aias kännu peal. Tahtsin Teile ka seda sügisest ilu jagada, muud midagi :).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga