Tee ise: köögilauale uus elu

Projekt: köögilaua uuestisünd
Ajakulu:  maksimaalselt 4h + viimistlusvahendite kuivamisaeg
Maksumus: >30€
Vajalikud tööriistad ja vahendid: kruvikeeraja või mutrivõti laua osadeks võtmiseks, taldlihvija, liivapaber, viimistlusvahendid ja tarvikud viimistlusvahendite pealekandmiseks.
Raskusaste: Iga naine saab hakkama 🙂

Mingil hetkel juhtus, et mu köögilaud hakkas mulle närvidele käima. See on männipuidust lakitud laud, umbes seitse aastat vana. Mulle ei meeldinud enam selle värv. Ostes oli värv kenalt heledat puidukarva, aga teadupärast aastate jooksul puit omandab uue värvi. Mänd muutub kollakaks. Lisaks oli lakk kannatada saanud ja kogu laua üldmulje oli räsitud. Me olime veel sinna pähklitega kaasa tulnud kollikleepse kleepinud, et Mõnglil oleks neid vahva vaadata. Ühesõnaga: kole.

Nii tuligi asi käsile võtta. Kuna puit ise oli ju korralik ja laud ka igati kõbus, võtsin nõuks seda veidi tuunida. Asi käis kiirelt. Ühel lõunal võtsin laua lahti ja järgmisel hommikul, kuni mina putru keetsin, pani abikaasa selle juba kokku tagasi. Kuna abikaasa ise oli ametis maja soojustamisega, kantseldas mehe õde lisaks oma lapsele ka minu oma. Seega eriti kaua mul aega polnud – lihvimistööd võtsid ca 1,5h. Õnneks on tänapäevane lakikiht mööblil väga õhuke :).

Asi on lihnte nagu üks, kaks, kolm!

 1. Pane paika kindel plaan. Mõtle välja, milline Su laud peaks ideaalis olema. Minu eesmärk oli viia laud harmooniasse köögimööbliga – heledad jalad ja tume pealispind. Kindlasti oleks olnud ka võimalus laud millegagi üle võõbata ja asi valmis, aga elu on õpetanud, et alusmaterjali töötlemisest sõltub väga tugevalt lõpptulemuse kvaliteet. Seega plaan oli laud lahti võtta, lihvida, uuesti viimistleda ja kokku panna.
 2. Hangi vajalikud materjalid ja tarvikud, vajadusel konsulteeri eksperdiga. Olgem ausad, viimistlusvahendite maailmas tuleb pidevalt turule midagi uut ja põnevat, millega katsetada. Seega läksin ma oma plaaniga poodi viimistlusvahendite osakonda ja rääkisin onule, mida ma teha tahan ja millist tulemust ma soovin. Onu soovitas mulle antiikvaha ja selle pealekandmiseks läheb vaja ka terasvilla.Lauajalgade jaoks valisin valge seinavaha (see purk oli nii suur, et hiljem võõpasime sellega ka lastetoa riiuli üle ja pool jäi ikka alles :D). Oma tarkusest võtsin jämedamat ja väga peenikest liivapberit ja seinavaha jaoks pintsli. 
 3. Ja võibki algust teha.  
 • Esmalt võta laud osadeks. Minu laud oli kinni poltidega, mille lahtikeeramiseks oli vaja kuuskantvõtit.
 • Seejärel tuleb vana viimistlusvahend jämedama liivapberiga maha lihvida. See on kõige aeganõudvam töö, samuti ka kõige mustem. Mina tegin seda talvel puukuuris. Kui vähegi võimalik, leia selleks tööks õues mõni katusealune.
 • Kui vana viimistlusvahend on eemaldatud, tuleb puit peenikese liivapaberiga võimalikult siledaks töödelda.
 • Ja nüüd läheb juba lõbusamaks. Kanna peale uus viimistlusvahend ja lase kuivada. Vajadusel tuleb mitu kihti panna. Lauajalad seadsin võõpamiseks seina äärde püsti, jättes kontaktpinna võimalikult väikeseks. Nii sai kõik neli külge korraga ära teha ja ajakulu kohe vähenes. See on ka juba puhtam töö ja mina kolisin selleks tubastesse tingimustesse (katsin põranda vana pappkarbiga). Aga sel juhul on väga oluline korralik ventilatsioon!
 • Kui laua erinevad osad on kuivanud, monteeri laud kokku tagasi. Ja ongi valmis! 🙂

Natukene antiikvahast ja selle pealekandmisest. Ma olin, tegelikult olen siiani, nii rõõmus, et onu just seda viimistlusvahendit mulle soovitas. See on plekktoosis kingaviksi konsistentsiga vaha, mis kantakse peale, nagu ellpool mainitud, terasvillaga. Nii parasjagu palju, kui palju puit sisse tõmmata jõuab. Üleliigne tuleb maha pühkida. Kahe kuni nelja tunni möödudes on pind kuivanud. Jääb üle veel see läikima lüüa.

Miks see mulle nii väga meeldib? Esiteks jättis see puidu nii uskumatult siidiseks ja siledaks. Teiseks on väga lihtne köögilaua väljanägemist uuendada. Köögilaud paraku on selline koht, mis saab väga palju vatti, eriti kui kodus on väikeseis lapsi. Pidevalt läheb midagi ümber, vahel tuleb Mõnglil pähe mõte seda millegagi koksida või kriipida, ka endal juhtub kiirustades üht-teist, mis jälle jälje jätavad. Kui tundub, et asi hakkab kuidagi käest minema, tõmban õhtul laua jälle vahaga üle, hommikul löön kiirelt läikima ja ongi jälle nagu uus. Kolmandaks toob see vaha esile puidu kauni mustri, samas kõik iluvead jäävad pigem peitu. Ma tegelesin selle projektiga juba eelmise aasta novemris ja vahepealsel ajal olen kahel korral laua väljanägemist uuendanud. Ja vaha on veel pool toosi alleski.

Laua üldmuljest oli kahjuks natuke keeruline pilti saada, sest see valgus sealt köögiaknast pleekis hirmasti vastu, lambivalgus jälle moonutab värve… Plaan on ka meie ajutistele toolidele väike uuenduskuur teha. Kui ma kunagi sinna maale jõuan, teen kindlasti ka sellest ülevaate. (Jep-jep mu sõbrad, kohe kui järeltulevpõlv on piisavalt suur, kavatsen ma tagasi kasutusse võtta need ühe jalaga toolid, millel tasakaalu hoidmine osade jaoks keeruliseks on osutunud :D).

Ja lõpetuseks ka väike hinnakalkulatsioon (eeldusel, et taldlihvijat keegi ekstra sellepärast ostma ei pea hakkama)

 • Antiikvaha hind jääb ca 10€ kanti
 • Terasvill on ca 6€
 • Seinavaha 1L on ca 9€
 • Liivapberile kulub maksimaalselt 2€. Meetri hind on ∼1€, kui kumbagi võtta meetri jagu, on sellest küll.
 • Pinstsel seinavaha pealekandmiseks on 1€ kanti.
 • Seega igatepidi odavam kui uus laud ja tulemus on väga unikaalne. Lisaks on asjadele uue elu andmine hea võimalus vähendada enda ökoloogilist jalajälge.

Lõpptulemusega olen ma väga rahul. Olen saanud ka palju positiivset tagasisidet oma külalilstelt ja paljud on koguni arvanud, et ma olen endale uue laua ostnud:).

2 arvamust “Tee ise: köögilauale uus elu” kohta

 1. Tere. Küsin vaha kohta, mida söögilaual kasutasite. Kui kaua see vänge vaha lõhn püsis? Tegin diivanilaua sellega üle,aga lõhn on päris tugev.

  1. Tere! Ei püsinud väga kaua. Kui õhtul vahatan, hommikul tuulutan köögi ära ja ongi üsna kõik sellega. Ehk on abi, kui korra kergelt niiske lapiga üle käia, et viimnegi üleliigne vaha eemaldada…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga