Talveriided kappi peitu!

pixabay.com

Milline rõõm on taaskord istuda rahulikult diivanil ja kirjutada. Vahepeal juhtus nii, et minu väike Mõngel sai viirushaiguse ja sellega kaasnev tatitaud lõi kõrva. Kohe nii “õnnelikult”, et kahepoolne kõrvapõletik oli. Nii ma siis istusin sisuliselt kaks nädalat isolatsioonis ja muidugi ei õnnestunud ka haige lapse kõrvalt ühegi postitusega tegeleda. Sain ainult mõelda, et tahaks sellest ja sellest ja sellest kirjutada :D.

Praegu, kus kevad on juba vaikselt ligi hiilinud ja talveriided kõik nurka jäetud, on paras aeg motiveerida kõiki veel viimast korda neile veel otsa vaatama. Ikka selleks, et kui neid jälle vaja peaks minema, on kõik kenasti vormis ja valmis meid teenima. Kuna ma ise tahan alati kõik väga põhjalikult kokku panna, võtab see alati omajagu aega. Eelmisel aastal jõudsin ma viimaste mantlitega alles Jaanipäeval keemilisse puhastusse!

Panin kirja 6 punkti, kuidas panna soojemateks aastaaegadeks kõrvale talveriided ja -jalanõud. Palju on kindlasti üldtuntud tõdede meenutamist, aga ehk leiate ka enda jaoks mõne uue mõtte ja ka motivatsiooni selle mõnevõrra tüütuna tunduva ettevõtmisega tegeleda.

  1. Vii kõik keemilist puhastust vajavad esemed puhastusse. Ilmselgelt kuuluvad siia alla (villased) mantlid. Samas soovitan ka joped keemilisse viia. Miks? Kui Sul just kodus aurumasinat pole, siis on neid suhteliselt keeruline sirgeks saada. Keemilisest puhastusest tulles on nad aga sama siledad kui uued. Igati mugav.
  2. Kui mantlid, joped on keemilisest puhastusest tulnud, tasub vahetada need metallist riidepuud korralike vastu. Tavaliselt saab (villaste) mantlitega kaasa suurusele vastava riidepuu, mis on ka spetsiaalse kujuga, et tagada mantli parim vorm. Kaitsekile tasub alles jätta – see kaitseb pikalt jõude seisvaid esemeid tolmu eest. Jah, ka kapis/garderoobis on rohkem või vähem tolmu. Mida teha keemilise puhastuse riidepuudega, saad lugeda siitHahaa! Minu mantlid alles ootavad oma õigeid riidepuid! XD
  3. Üleriided, mille hooldamisega tuled kodus toime, pese kodus. Loe aga hoolikalt esemete pesujuhendit. Veekindlate riiete pesemel ära mingil juhul lisa loputusvahendit, see rikub veekindlust.
  4. Pese puhtaks ka kõik sallid, mütsid, kindad, villased sokid. Päris nüri on uuel talvel avastada näiteks mütsiservast puudrirant. Võib ka olla, et mõnel kudumil on silm jooksma hakanud. Kui ise ei oska sellega midagi ette võtta, siis ehk ema või vanaema saavad aidata. Või on ehk ese oma elu ka juba ära elanud? Pestes ära unusta vaadata toodete pesemisjuhendit. Reeglina nõuavad sellised esemed väga õrna pesu. Kui tegemist on käsitööga, siis ainus vastuvõetav variant on käsipesu. 
    pixabay.com

    Tööstuslikult tootetud esemeid lubatakse sageli pesta õrna pesu programmil, kuid minu kogemus ütleb, et nad ei lähe nii just eriti puhtaks. Kiire käsipesu annab parima tulemuse. Kuivatamisel pea meeles, et kootud asju on alati mõistlikum nende parima vormi huvides kuivatada tasapinnal ja õigesse vormi sätituna. Eriti, kui tegemist on 100% villasega. Hoiustada on neid väiksemaid esemeid hea sahtlis või korvikeses. Virnad kipuvad kapis ümber kukkuma.

  5. Kui kodus on rohkem hoiustamispaiku, võiks suveks ka oma kapist veidi kampsuneid kokku korjata. Kuigi suveõhtul võib väga jahe olla, siis kui suur on tõenäosus, et paned selga selle kõige paksema ja villasema kampsuni? Mina igal juhul ei pane, sest suvel on nahk tavaliselt harjunud kergemate ja õhulisemate materjalidega, lisaks võib olla veel päikesestki hell. Üks korralik villane kampsun on siis tõeline hammustaja. Parem on need ilusti kokku pakkida ja jätta uut hooaega ootama. Eriti otstarbekas on kampsunid kokku korjata juhul, kui nad peaks kapis rippuma. Kudumitel on komme välja venida. Kahjuks.
  6. Ja viimaks jalanõud. Nende osas olen ma vist kõige pedantsem. Pole midagi hullemat, kui talvehooja alguses avastada, et talvesaapad on veel eelmise talve lõpu poristest ilmadest mustad, suvi läbi kapis seistes lössi vajunud ja võib-olla ka mingi tolmukihi omandanud. Väga morjendav! Parim lahendus eelnimetatu vältimiseks on hooja lõpus oma papukesed puhtaks teha, lasta korralikult kuivada, nahka kingakreemiga turgutada ja lõpuks pakendada originaalpakendisse. Hea, kui alles on ka need paberinutsud, mis jalanõu kuju hoiavad. Kui ei, kasuta ajalehte. Originaalpakend tagab selle, et uue hooaja alguses ei pea sa nuputama, et millisesse karpi nüüd need saapad said. Ühest pilgust piisab, et õiged jalanõud kiirelt üles leida. Ja uskuge – see on nii hea tunne, kui võtad karbist välja jalanõud, mis on puhtad ja ilusas vormis nagu uued! Jalanõukarbid võtavad küll rohkem ruumi kui kuhi jalanõusid, aga ma olen enam kui kindel, et enamus valiks selle karpidega variandi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga