9 võimalust arvetelt säästmiseks

Sellest on nüüd veidi üle aasta, kui ma otsustasin, et midagi peab meie elektriarvega juhtuma. Umbes sellel ajal hakkasid arved olema seal 100€ ringis. Mida on ilmselgelt liiga palju! Eriti arvestades asjaolu, et varasemalt olid arved seal 40 ja 60€ vahel.

Esialgu seostasin suuremaid arveid remondiga. Paari kuu vältel askeldas siin iga päev kaks onu, kes kasutasid pidevalt elektritööriistu. Lisaks oli maalril selline hästi võimas lamp, mis lisaks intensiivsele valgusele tekitas ka väga palju sooja. Nii palju, et toas oli lausa palav. Siis sai remont läbi, aga arved jäi ikka 100€ juurde.

Nii siis juhtuski, et otsustasin proovida ühel kuul süsteemi, mida mu vanemad kasutavad – pesen ja kuivatan pesu ainult “öise elektriga”. Ehk siis nädala sees talveajal 23st 7ni ja lisaks nädalavahetustel. Ausalt, ega ma sealt mingit erilist võitu ei oodanud. Seda suurem oli mu üllatus järgmist arvet nähes. Elektriarve oli 40€ väiksem!!! 40€ on ikka päris kõva kokkuhoid ma ütleks. Aastas pea 500€.

Vaimustus oli nii suur, et järgmisel kuul panin ka nõudepesumasinat ainult öise elektriga tööle. Veel 7€ nagu maast leitud.

Lisaks öise elektri kasutamisele on veel võimalusi, kuidas oma arvetelt mõni euro maha kriipsutada. Üheksa mõtet, mida teha, et kodukuludelt kokku hoida?

  1. Vaata üle oma elektrileping ja veendu, et kindlasti oleks tegemist kahetariifse arvestussüsteemiga (selleks peab muidugi ka vastav arvesti olema).
  2. Kasuta nõude ja pesu pesemiseks ning pesu kuivatamiseks öist elektrit. Kasuta kodumasinatel viitstarti, et näiteks pesu ei peaks pool ööd känkras masinas seisma.
  3. Vaata üle ka oma telefonileping – ehk sobib sulle mõni soodsam pakett. Voi hoopis teine operaator?
  4. Ja teleteenus. Ehk on siingi kusagil mõni soodsam pakett? Või… Kas seda üldse vaja on? Üsna sagedasti võib kuulda midagi stiilis:”A ega me ka eriti telekat ei vaata, see lihtsalt mängib taustaks!” Ja selle pärast on mõtet maksta? Sama hästi võiks ju raadio tööle panna. Või siis:”Ega ma muul ajal telekat ei vaata, aga vot seda saadet tahan ma näha küll!” Enamus saateid on netist järelvaadatavad ja kui  just SEE saade ei ole, siis võiks küsida endalt kaks küsimust. Kas see saade on väärt x€ kuus? Mis selles saates nii erilist on, et ilma selleta kohe kuidagi elada ei saa? 🙂 
  5. Vali säästlikumad kodumasinad ja ka elektripirnid. Led-pirnide hinnad on küll kõrgemad, kui see eest on nad energiasäästlikumad ja pikema elueaga. Ära unusta, et läbipõlenud elektripirnide koht ei ole olmeprügis! Näiteks ehitudpoodides on kohad, kuhu need viia saad.
  6. Kui sa pikemaks ajaks kodust ära lähed, siis lülita vannitoas põrandaküte välja.
  7. Kui külmkapi sügavkülma ja tavakülma saab eraldi välja lülitada, siis võimalusel söö külmkapp enne pikka kodust eemal viibimist tühjaks ja lülita tavakülmgi välja. 
  8. Ja muidugi ka kuldreegel – kui sa toas ei ole, lülita tuled välja. Mõistuse piires ma soovitaks. Kui muidu istud näiteks elutoas, aga iga natukese aja tagant käid köögis supipuljongilt vahtu eemaldamas, siis on ok, kui köögis kerge valgus põleb – pidev lülitamine võib pirnile halvasti mõjuda. Samas lasta elutoa lühtril täies võimsuses särada, kui kogu pere on näiteks köögis õhtustamas, on ka mõttetu.
  9. Kui prügikonteiner ei saa pidevalt tühjendamise päevaks täis, muuda graafik hõredamaks. Prügivedu on küll üks soodsamaid teenuseid, aga teate ju küll. Natuke siit ja natuke sealt ja kokku tuleb üsna palju. Kui konteiner kipub aga liiga tihti täis saama, vaata, ehk kannatab veel midagi sorteerida ja spetsiaalsesse konteinerisse viia.

Head säästmist! 🙂

Pildid lehelt pixaby.com.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga