Kust tuleb tolm?

www.pixabay.com

Pole ilmselt kedagi, kes poleks oma elus ahastunult mõelnud: “Ma alles eile koristasin, kuidas see tolm siia juba sai?!”

Lõpetan nüüd kiirelt nende piinad, kes tulidki siia ainult lugema, et kust see tolm siis tuleb ja mida selle vastu ette võtta. Väga lihtne. Tolm tuleb enamjaolt kangast ja selle vastu aitab pesukuivati. Kes tahab aga teada, mis peale pesukuivati omamise veel aitab tolmuga võidelda, ei pea ka pettuma.

Nagu öeldud, siis tolm koosneb tavaolukorras (kodus pole just käsil või äsja lõppenud remonti, kodu kõrval põllul ei teostata kõrbekuivusega mingeid töid jne) suuresti kangajääkidest. Kahjuks on kõige suuremad tolmutekitajad naturaalsed kangad nagu puvillane, villane, linane.

Lihtne test. Võta see rull, millega riideid puhastatakse, ja mine tõmba sellega paar korda üle mõne tumedama puuvillase riideeseme. Näiteks t-särgi. Kõik need pisikesed mustad kangatükikesed, mis rulli külge kleepuvad, ongi need, mis lendama minnes omandavad nimeks “tolm”. Vahetad riideid, kõnnid toas ringi, lappad pesu, ehk triigid ka. Pidevalt sealt särgilt pudeneb neid ebemekesi, mis omakorda kogunevadki nurkadesse, mööblile ja oh õudust, kui kusagil peaks veel mõni ämblikuvõrk olema!

Kõige lihtsam viis seda tolmu ennetada on kasutada kuivatit. Kuivatustsükli jooksul kogutakse need pisikesed kangakiud filtrisse ja seega pääseb neid oluliselt vähem kodu peale laiali.

Tegin teie jaoks väikese katse. Pesin ja kuivatasin kolm komplekti voodipesu. Kõik komplektid olid samaväärsed – sama materjal, sama pesuprogramm, sama temperatuur, sama kuivatusrežiim. Pesemiseks kasutasin kahte erinevat pesuvahendit ja võrdluseks võtsin ka komplekti, mida pole varem kuivatis kuivatatud.

Komplekt 1 on pestud ökosertifikaadiga pesugeeliga. Komlekt 2 on leotatud valgendjas vastavalt pakendi juhistele maksimaalse lubatud aja, seejärel pestud. Komplekt 3 on kontrollkomplekt, mida pole varem kuivatis kuivatatud ja mida pesin samuti ökosertifikaadiga pesugeeliga. Plaan oli kasutada ka mõnd populaarset pesukapslit, kuid loobusin nende tugeva lõhna pärast – ma ei salli, kui pesul on pesupulbri lõhn ja tavaliselt tuleb pesu enne korduvalt pesta, kui sellest lõhnast lahti saab. 

Kontrollkomplekt on võrdluseks, sest esemed, mida juba varem kuivatatud on, toodavad oluliselt vähem kangatolmu. Voodipesu valisin põhjusel, et see on üks suuremaid tolmutootjaid kodus. Froteerätikud on teised patukotid.

Komplekt 1
Komplekt 2
Komplekt 3

Kahjuks ei ole need pildid nii informatiivsed kui võiks. Aga kindel on see, et pesu, mida on kuivatis kuivatatud, sisaldab kõige vähem kangakiude (tolmu). Valgendajaga töödeldud ja kuivatis esmakordselt kuivatud pesu on üsna võrdsed. Ehk siis oluline on ka see, millist pesuvahendit tarbida. Mida tugevam toime, seda rohkem lõhub ka kangast. Ei hakka siin nimesid nimetama, kuid iseseisva elu alguses, kui mind pesupulbri lõhn veel ei häirinud, kasutasin minagi vahvaid värvilisi pesukapsleid. Mingi perioodi möödudes hakkas juhtuma, et hommikul oli jalg näiteks voodilinast läbi läinud või tekki koti sees raputades kärises tekikott. 

Pesukuivati on aga suur ja kõigile koju ei mahu. Samas pole tolmuga võitlus ka ilma kuivatita nii lootusetu kui praegu võib tunduda. Panin siia mõned mõtted kirja, mis aitavad samuti kodus tolmukihti kontrollida. Tasub rakendada ka kuivatiomenikel 🙂 .

 • Vali satäänist voodipesu. Õige satään on 100% puuvillane, seega keha vastas mõnus ja soe nagu puuvill ikka. Erinevalt tavaliselt puuvillasest kangast, on satään kootud teisiti (satiin koes – sealt tuleb nimetus satiin, mida ekslikult palju satääni asemel kasutatakse). See kude on palju vastupidavam. Ostsin kunagi samaaegselt kaks voodipesukomplekti. Üks siis satään, teine harilik puuvill. Harilik puuvill on praeguseks rabe ja iga kord seda pessu pannes mõtlen, kas peaks selle nüüd ära viskama või kannatab veel korra kasutada 😀 . Satään samas on veel väga värske.
 • Vii oma tekid-padjad hooaja lõpus pesumajja (suvetekk sügisel, talvetekk kevadel). Seda võiks tegelikult nii ehk naa teha, eriti teades, kui palju me veedame aega voodis ja kui palju üks täiskasvanu öö jooksul higistab/keha niiskust eritab. 
 • Voodipesu vahetades klopi õues tekid-padjad. Taaskord mõistlik igal juhul rakendada 🙂 .
 • Hoia oma dekoratiivtekstiilid kontrolli all. Kas diivanile on vaja 20 patja ja mitut pleedi? Kuna pleed saab ka üsna palju “tuulutamist”, vali võimalusel sünteetile materjal. Tänapäeval tehakse ka neid väga mõnusaid, pehmeid, sooje. Hiljuti kuivatasin just üht väga suurt polüestrist pleedi ja see kangatolm, mis sealt tuli, oli sisuliselt olematu. Kui eelistad siiski naturaalsemat kangast, klopi seda regulaarselt õues.
 • Väldi massiivseid ja raskestihooldatavaid voodi- ja diivanikatteid, päevatekke. Need on asjad, mis salvestavad endasse suurel hulgal tolmu, mida on sealt samas väga lihtne lendu ajada. Raskestihooldatatavd esemed kipuvad saama ka vajalikust vähem puhastust ja see loob tolmule veelgi soodsamad tingimused.
 • Võimalusel väldi ka suuri vaipu. Need võtavad tolmu ligi nagu magnetiga. Parimal juhul õnnestub selline paari meetrise läbimõõduga vaip kusagile puhastusse viia. Kui soovid tuppa vaibaga hubasust luua, eelista väiksemamõõdulusi vaipasid, mida jõuad kloppimiseks õue vedada või puhastusse viia. Minu lemmikud on aga kaltsuvaibad. Sellised, mis mahuvad ka kodusesse pesumasinasse. Kellele kaltsuvaip ei meeldi, võib mõelda ka (pisemale) heegeldatud vaibale.
 • Vali õrnatoimelised pesuvahendid. 
 • Kuivata pesu võimalusel õues. Tuul aitab ka lahtiseid kangakiude minema puhuda ja pesu lapates ei tolmuta sa sellega toas.

  www.pixabay.com
 • Tolmu tuleks võtta kuiva mikrofiiberlapiga. Märja lapiga tõmmates teed pinnad märjaks ja nii tõmbavad nad õhus lenduva tolmu kohe külge. Kui tahad siiski märga lappi kasutada, tasub pind ka koheselt teise lapiga kuivatada. Võib kasutada ka nii õrnalt niisket lappi, et puhastatud pind kuivab mõne sekundi jooksul.
 • Ülal esitatud kehtib ka põrandate kohta. Tolmuimeja ajab osa põrandal olevast tolmust uuesti ringlema. Kasuta kuiva või õrnalt niisket mikrofiiberlappi. See on küll veidi harjumatu kuid ülimalt tõhus. See ei sobi muidugi majapidamistesse, kus on põrandalaudadel vahed.
 • Voldi tolmulapp korralikult käelaba suuruseks. Kui üks lapi külg saab mustaks, voldi lapp uuesti. Nii ei pea sa pidevalt tolmulappi vahetama.

Oluline on meeles pidada, et tolm ei kao kodust üleöö (päris lahti ei saa sellest muidugi kunagi). Kuna seda on igal pool, siis võtab aega, et selle kogust vähendada. Ole kannatlik ja järjepidev!

Ja lõpetuseks tahan öelda veel pesukuivati kiituseks, et kuivatis kuivatatud pesu ei vaja enam triikimist. Muidugi on erandeid, kuid igapäevase pesu puhul piisab vaid lappimisest. Ka voodipesu vajub kapis seistes sirgeks. Esimsel päeval saad ehk aru, et tekikott on triikimata, kuid pärast ühte ööd ei tee enam vahet. Mina olin enne pesukuvatit see, kes triikis kõik pesu peale sokkide ja aluspesu. Ja muidugi aja kokkuhoid, mitte ainult triikimise arvelt. Kõigi nende pisikeste bodyde, sokkide, pükste jne nöörile/kuivatusrestile panek võttis ikka meeletu aja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga