Kuidas mitte minna poodi

Kui sulle tundub, et sa kulutad toidupoes käimisele liiga palju aega, on see postitus just sulle mõeldud. 

Kui ma veel Pärnus elasin, juhtus ikka, et vahel käisin ma iga päev poes. Kuidagi ei suutnud pikemalt ette mõelda, mida süüa teha. Ühel talvel käisin ma iga päev poes mangosid ostmas. Nagu oleks olnud võimatu osta suurem kogus ja siis mitu päeva süüa. 😀

Tollel eluperioodil see mulle sobis. Kuigi ma ütlen, et see iga päev poes käimine on üks suurem raharöövel. Tõstke nüüd käed, kes suudab poest väljuda ainult selle asjaga, mida ta sinna ostma läks!? Jajaa. Ega see kerge ei ole. Mõtled ju küll, et võtad ainult piima, aga siis näed, et ohoo! minu lemmikud hommikuhelbed on soodushinnaga! Võtan paki neid ka. Kuigi muidu sööd hommikuks näiteks putru. Ja nii ta läheb. Seega on parem üldse sinna poodi mitte liiga tihti sattuda. Teiseks hoiad ka aega kokku. Kõik see poodi sõitmine, riiulite vahel sibamine ja kassas seismine võtavad oma aja.  Kindlasti jääb teele ette neid, kes läbimõeldud tegevuse asemel oleks sattunud justkui muuseumisse ja jalutavad teosammul, et ikka kõiki eksponaate näha.

Korra nädalas poes käimise juures on kõige raskem muidugi see planeerimine, mida siis ikka järgmisel nädalal süüa teha ja mida selleks osta on vaja. Põhimõtteliselt on variante kaks. Esiteks kirjutad üles nädala menüü ja selle järgi poenimekirja. Teiseks lähened asjale loominguliselt ja ostad asju, millest sa enim süüa valmistad, ja siis jooksvalt vaatad, mida tahad neist teha.

Alustad aga mõlemal juhul samast

 • Esmalt mõtle läbi, millised toidukorrad sa üldse kodus sööd. Ilmselt hommikul ja õhtul. Kodused lapsevanemad ka lõunal. Lisaks tulevad lõunad juurde ka nädalavahetusel.
 • Kas tead juba ette, et mõnel õhtul on ka külalisi või plaanid ise kodust väljas einestada?

Variant 1

 • Nüüd kirjuta igaks koduseks toidukorraks üles road, mida sa plaanid valmistada. Arvesta ka sellega, et mõnel toidukorral soojendad ehk eelmisel üle jäänud toitu. 
 • Mina kirjutasin ainult lõuna- ja õhtusöögid, sest hommikusöök on mul alati sama.
 • Nüüd ava oma kuivainete sahtel. Vaata, mis on puudu.
 • Seejärel vaata külmikappi.
 • Ja viimaks ka kodukaubad, mida toidupoest osta saabKaval on need kirjutada üles kohe, kui avastad, et midagi hakkab otsa lõppema. Need on asjad, mis kipuvad meelest minema.
 • Puuvilju on tavaliselt raske planeerida, sest neile peab poes “otsa vaatama”.
 • Kui plaanid nädala jooksul külla minna, osta ka külakost võimalusel juba ära.
 • Mina veendun alati, et mul oleks sügavkülmas ka pakk külmutatud juurvilju, isegi, kui ma ei plaani neist  midagi teha. See on nagu selline hädaabipakk, mida saab kiiresti toiduks kasutada. 
 • Ja kui Sa tahad olla oma poes käiguks ekstra-ekstra ettevalmistunud, siis mõtled läbi ka oma marsruudi poes ja koostad nimekirja selle järgi, et ei peaks asjatult ekslema:D

Varaint 2

 • Kindlasti on sul toiduaineid, mis alati peavad sul kapis olema. Ained, mida kasutad kõige sagedamini toidu valmistamisel. Vaata üle, ehk on midagi otsa saanud. Pane need oma nimekirja. 
 • Ära unusta ka kodukaupu! 
 • Ja kui tahad ka mõnda uut rooga proovida, kirjuta ka selle koostisosad üles.
 • Ülejäänu on “vabad käed”. Vali neid toiduaineid, mis tunduvad antud hetkel parimad. Aga siis ikka mõistlikud kogused arvestades kõige esimest kahte punkti.
 • Poes vali võimalikult vähetöödeldud toiduained. Nagu liha/hakkliha, juurviljad, puuviljad, tangained, pudrud, juust, piim, munad jne. Väldi purgitoite ja poolfabrikaate. Miks? Kui kodus on pakk hakkliha, siis toite, mida sellest teha, on lõputult. Pakk pihve aga piirab oluliselt valikuvabadust. Lisaks kõik need säilitusained, stabilisaatorid, maitsetugevdajad jne.

Paar asja, mida toiduainete valikul jälgida

 • Piimatooted vali võimalikult pika säilivusajaga. (Liha saad panna vajadusel sügavkülma, piima kahjuks mitte).
 • Võta ka pakk taimset piima, mida kasutada lehmapiima asemel, kui see otsa lõppeb.
 • Vali erineva küpsusastmega puuvilju. Tooremad küpsevad kodus järgi ja nii on ka nädala lõpus maitsvaid puuvilju.

Kui ikkagi juhtub, et nädala jooksul on vaja veel poodi minna, siis tee nimekiri ja järgi seda piinliku täpsusega. Ja et olla veel kindlamalt omal “rajal”, võta ka enam-vähem täpne raha kaasa!

Ma juba kuulen kerget protesti neilt, kellel rohkem suid kodus. Ehk ka selliseid suid, kes ise agaralt külmkapi kallal käivad ja nii võib juhtuda, et nt juust, mida plaanisid ahjuvormile puistata, on vahepeal otsa saanud. Mõned mõtted ka teile.

 • Käi poes mitte kord nädalas vaid näiteks iga viie päeva tagant. Kui õhtul on toit laual, siis snäki puudumine külmikust on puhtalt kerge ebamugavus. Õpetab perele ehk natuke sedagi, et külmkapp ei ole mingi võlukapp.
 • Kui pereliikmeid vähegi huvitab, kaasa nad protsessi. Küsi, mida keegi süüa tahaks ja minge koos poodi. Olgem ausad, kui keegi ei tea, mida sa kapis olevast kraamist valmistada tahad, siis ei tea nad ka seda, mille võiks kappi alles jätta. 

Et poeskäik sujuks libedamalt, siis lõpetuseks veel mõned soovitused (ükskõik, kui tihti sa siis poodi ka ei satu).

 • Võimalusel vali poe külastamiseks väga vähepopulaarne kellaaeg. Ehk siis pärast tööd minnes võid kindel olla, et rahvast on palju ja seega ajakulu suurem.
 • Kui lähed ainult paari asja ostma, vali kodule kõige lähem ja väiksem pood. Supermarketis kulutad asjatult aega vahemaadele.
 • Kui satud poodi “tiptunnil” ära otsi meeleheitlikult uksele lähimat parkimiskohta. See kulutab asjatult aega. Parkla kaugemas otsas on palju rahulikum ja hiljem aitab käru sul toidukraami autoni viia.
 • Kui vähegi võimalik, väldi kuu viimaseid ja esimesi päevi, mil laekuvad palgad ja toetused. Rahvamassid on sel ajal garanteeritud.
 • Kui tasud ostude eest tavakassas, siis lao asjad kohe kotti (kuni müüa neid järjest piiksutab). Tundub justkui elementaarne, aga LIIGA tihti näen ma seda, et inimene minu ees vahib ringi ja ootab, kuni arve ära maksab ja alles siis hakkab asju pakkima. Ja tihti on nad veel nii aeglased, et kolmas kleint on juba kassas ja siis pole müüal tema asju kusagile panna, sest see esimene ikka veel kohmerdab seal. 

Ainuke toiduaine, mille pärast mina ikkagi poodi lähen, on piim. Mu abikaasa joob prae kõrvale liitri piima ära 😀 . Muidu mulle meeldib teha väljakutseid stiilis “ei lähe enne poodi, kui üldse enam midagi süüa ei ole”. See mõjub väga virgutavalt fantaasiale ja teiseks saab varusid vähendada. Nimelt olen ma üsna hampster 😀 . Ikka peab mingi tagavara ka olema. Praegu on mu poes mitte käimise rekord 10 päeva. Ja tegelikult oleks ma veel mõned päevad vabalt hakkama saanud, aga jah… piim oli otsas, ka kookospiim oli otsas ja veega keedetud putru ma väga ei armasta.

Kui ma alles alustasin selle “korra nädalas” poes käimisega, siis kasutasin seda esimest variant. See on selline algajasõbralik ja kui toit nimekirja alusel külmkappi ostetud, siis nädala aega on elu nagu automaatpiloodil. Vaata ainult oma menüüd ja kokka. Praegu olen jäänud pidama teisele variandile, see sobib mu katsetamistuhinaga rohkem kokku :D.

Kindlasti ei sobigi korra nädalas või harvem poes käimine kõigile. Kõige keerulisem ilmselt on omada kontrolli oma kappide sisu üle, kui peres on teismelisi lapsi, kes külmkapi kõrvale nälga ei sure ja kostitavad end ise. Kel aga vähegi huvi, tasub proovida! Kaotada pole midagi.

Ja poodi minnes ära unusta kodust kaasa võtta oma poekotte. Olgu siis kasvõi kilekott. Korduvkasutus on kordades parem kui ühekordne kasutus!

PS! Tänased kaunid pildid pärinevad “vabade” piltide lehelt pixabay.com! 

2 arvamust “Kuidas mitte minna poodi” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga