Orhidee repotitamine

Istutasin täna ühe orhidee ringi ja otsustasin sellest teile ka rääkida. Kui orhideede kasvatamine on väga lihte, siis nende ümberistutamine võib tekitada natuke õudust.

Orhideede vaimustus tabas mind millalgi iseseisva elu alguses. Esimese valge iluduse ma tapsin liigse kastmisega. Sünnipäevaks sain veel paar orhideed, millega uuesti kätt proovida. Ja sealt läks asi kuidagi ulmeliseks – ühtäkki oli mul kümmekond orhideed. Aastatega on mõni välja läinud ja mõni asemele tulnud. Täna loendasin neid oma kodus kokku 15,5 (üks kasvatab endale beebit). Nendest kaks õitseb praegu ja 6 kasvatavad õievart. Nendest kuuest 5 on kevadel ümberistutatud. Seega veidi kogemust nagu on:D.

Esimene kord, kui mul oli vaja orhidee ümber istutada, jooksin ma sellega oma mehe ema juurde. Temalt ma enamuse oma orhideedest ja teadmistest saanud olengi. Te peaksite veel tema orhideesid nägema. No see on ulme! Õievarrest on kasvanud pojad ja pojad omakorda õitsevad ja ka emataim õitseb. Pidasin plaani minna “istutuskooli”, aga kuidagi ei jõudnud ja nii tuligi siis ise hakkama saada. Ja kuidagi on nii läinud, et istutamisega polegi ma ühtegi orhideed hukka saatnud. Jeei! 🙂

Aga asume asja kallale. Täna istutasin siin selle ülevaloleva lillekese ümber. Ta lõpetas hiljuti õitsemise ja nagu näha, on ta oma potist väga välja kasvanud. Lisaks on alumised lehed kannatada saanud.

 

Vaja läheb

 • Orhideemulda (lõpus on ka pilt sellest, milline muld mulle enim meeldib). Vali keskmise suurusega muld. Kui muld on liiga “puru”, muutub see kiiresti orhideele sobimatuks. Liiga suuretükiline muld jällegi ei lähe piisavalt hästi juurte vahele.
 • Kääre
 • Kaneeli
 • Istutuspotti (võid võtta tavalisele potile lisaks ka suure poti – kui õhujuuri on palju, ei pruugi nad väikesesse potti mahtuda).

Tee nii

Oleks hea, kui paar päeva enne istutamist kastaksid orhidee korralikult ära, sest paar nädalat pärast istutamist ei ole hea kasta.

 • Katsu orhidee vanast potist kätte saada. Mina olen tihti pidanud vana poti katki lõikama.
 • Ürita ettevaatlikult juuri lahti harutada ja eemaldada vana muld.

 • Vajadusel lõika osa “juureköndist” maha. Pildilt pole eriti hästi näha, aga minu orhideel olid alumised ehk kõige vanemad juured juba väsinud. Üks asi on muidugi orhidee vanus, aga on veel üks patukott. Nimelt kasvandustes pannakse mulla sisse porolooni tükke, et säilitada paremini potis niiskust. Pikas perspektiivis on see orhideele kahjulik, sest teadupärast ei armasta orhidee üleliia märga keskkonda. 
 • Kui osa “könti” on ära lõigatud, on juba lihtsam ka juured lõpuni lahti harutada.
 • Nüüd lõika ka kõik ülejäänud kuivanud juureosad ära.
 • Soovi korral kärbi ka lehti. Selleks võta ettevaatlikult alumised lehed ära. Sellel orhideel võtsin ma pooled lehed ära, aga olen ka võtnud oluliselt rohkem.
 • Raputa juurtele ja tüvele kaneeli. Kaneel väldib põletiku teket.

 • Mahuta juured potti ja raputa veel kaneeli peale (juhuks kui mõni juur veel potti asetamisel katki läks).
 • Nüüd hakka vähe haaval mulda potti panema. Selleks tõsta peoga mulda juurtele ja raputa õrnalt potti, et substraat vajuks juurte vahele. Jõuga toppida ei tohi, sest see kahjustab juuri ja orhidee eelistab “õhulisust”. 
 • Korda kuni pott on kenasti mulda täis ja suuri õhuauke enam ei paista.
 • Ja ongi kõik! Järgmised kaks nädalat ära oma nunnukest kasta. Selle ajaga peaks kõik lõikekohad kenasti armistuma. Kui hakata kohe kastma, võib niiskusest tekkida juurtesse põletik.

Ma ei hakka siin absoluutsele tõele muidgi pretendeerima, aga mulle tundub, et orhidee on selline taim, mis tahab aeg-ajalt oma mugavustsoonist välja tulla. Varem, kui ümberistutamise kunst mul veel käpas ei olnud, ei õitsenud mu orhideed ka eriti tihti. Üsna pea peale istutamist on näha, kuidas orhideed üliaktiivseks muutuvad – hakkavad uusi juuri, lehti ja õievarsi kasvatama.

 

Natuke näpunäiteid orhidee hooldamiseks

 • Ära kasta orhideed enne, kui pott pole täiesti kuiv. Võid istutuspoti korraks ümbrispotist välja tõsta ja vaadata. Kui juured on tumerohelised või näed potil veepiisku, siis oota veel paar päeva.
 • Kastes ei tohi vett sattuda lehtede vahele, eriti kõige ülemise lehe vahele. Sealt on põletik kiire arenema. Looduses ju orhideed enamasti ripuvad pea alaspidi ja seega voolab kõik vesi mööd lehti alla mitte nende vahele.
 • Aeg-ajalt võib orhideed ka väetisega poputada.
 • Õitsenud õievarsi ei pea alati maha lõikama. Vaata vart, ehk ajab ta kuskilt juba punga? Kui ei, lõika ta lihtsalt lühemaks. Lõige tee ca 1cm mõnest pungakohast kõrgemalt. Mina olen paar kuud oodanud ja kui selle ajaga midagi ei juhtu, lõikan alles maha. Üleval pildil oleval lillal orhideel on kaks õitekaskaadi, mõlemad on kasvanud vana varre pungast.
Minu lemmikud: istutusmuld ja väetis, puha kodumaised pealekauba:)

Julget pealehakkamist! 🙂

2 arvamust “Orhidee repotitamine” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga