Riis, lillkapsariis ja kohev riis lillkapsaga

 

Mul on varuks nii mõnigi maitsev retsept, milles olulist kõrvalosa mängib riis. Aga enne, kui asun neid lahkelt jagama, tahan rääkida riisi keetmisest. Lõpetuseks lisan ka ühe miniretsepti riisi huvitavamaks tegemiseks.

Riis on selline salakaval toiduaine – võib ju tunduda, et selle keetmine on käkitegu, aga kasutades levinud skeemi (vesi keema, riis sisse, kurna ära), ei ole tulemus alati just parim. Sedasi keetes kipuvad riisiterad lagunema ja riis kleepub pudrujaks massiks.

Et kuidas siis riisi ikkagi keeta?

Riisi keetmise juures on oluline jälgida riisi ja vee suhet, mis võiks olla 1:1,5. Ehk siis ühe osa riisi kohta 1,5 osa vett.

 • Mõõda mingi x kogus riisi keedunõusse.
 • Loputa riis põhjalikult külma veega. Võib loputada ka sõelal jooksva vee all, aga mulle meeldib loputada keedupotis. Siis on täpselt näha, kui hägune loputusvesi on. Umbes 3-4 loputusega saab riisi juba piisavalt puhtaks. 
 • Kurna viimane loputusvesi korralikult ära ja mõõda keedunõusse vastav kogus vett. Lisa ka sool ja sega kergelt.
 • Sea pliidiraud keskmisele kuumusele ja lasel riisil keema tõusta. Kusjuures potikaan võiks olla sätitud veidi praokil asendisse, et aur liialt kondenseeruma ei hakkaks.
 • Nüüd keera kuumus miinimumile ja lase riisil tasakesi keeda. Keeduvesi peaks vaevu värelema. Väga intensiivne keemisprotsess lõhub liialt riisiterakesi.
 • Keeda, kuni poti põhjas vett enam pole. Siin peab hoolikas olema, et mitte riisi põhja kõrvetada. Aeg-ajalt võid kahvliga ettevaatlikult riisiterade vahele piiluda.
 • Kui vett enam potis ei ole, keera tuli kinni (elektripliidi kasutajad võiks poti ka külmale rauale tõsta) ja aseta potile köögirätik ja seejärel kaas. Rätik on vajalik selleks, et takistada kondentsvee tilkumist riisile. See väldib riisi vesiseks muutumist ja üleküpsemist.
 • Lase riisil 10-15 minutit järelvalmida.
 •  Riisi käsitlemisel eelista kasutada pigem kahvlit – lusikas võib riisi liialt pudruks tampida.

Selliselt olen ma proovinud keeta basmati- ja jasmiiniriisi ning eelnevalt aurutatud riisi. Kui potist hakkab vesi keetmise ajal lõppema, võib riisi proovida – kui tera on veel liialt kõva, võib veidi vett lisada (leia endale sobiv vee ja riisi suhe, mis toimib hästi minu gaasipliidil ei pruugi üks ühele sinu pliidil sinu käe all toimida). Kerge südamik kaob järelvalmimise ajal.

 

Riis ja lillkapsariis

Ilmselt ei leidu enam kedagi, kes pole kuulnud sellisest toidumaailma moeröögatusest nagu lillkapsariis, mis on lihtsalt peeneks hakitud lillkapsas. Mind on alati pannud imestama inimesed, kes ütlevad, et saavad salatist (ma ei pea siin silmas kartulisalatit vms) kõhu täis. Nagu… kuidas!? Sama lugu on lillkapsariisiga. Söön ära, väga maitsev on, aga varsti on kõht jälle tühi.

Niisiis sündiski kombinatsioon neist kahest. Tahaks seda väga lillkapsariisiks nimetada, aga see oleks eksitav.

Kohev riis lillkapsaga

Retsept lehelt vahukulp.eu
Valmistusaeg: ca 30min
Kogus: neljale-kuuele

Koostisosad:

 • 2,5 dl riisi (jasmiini või basmati)
 • 500g lillkapsast (väikem pea või pool suurest)
 • 2 spl toorjuustu
 • 1dl kookospiima
 • soola

Valmistamine

Pane riis eespool toodud õpetuse järgi keema. Kuni riis keeb, lahuta lillkapsas õisikuteks ja peenesta köögikombainis ühtlaseks. Väiksema köögikombainiga võid teha seda kahes osas, siis ei pea lillkapsast ühtlase tulemuse saamiseks väga sodiks purustama. Pane peenestatud lillkapsas vähese veega potti hauduma. Hauta, kuni oled saavutanud meelepärase küpsuse. Vajadusel kurna üleliigne vesi. Nüüd lisa lillkapsale toorjuust ja kookospiim, maitsesta soolaga ning lase korraks keema tõusta ja eemalda pliidilt. Kui riis on valmis, sega see ettevaatlikult lillkapsaga.

Sobib ühtviisi hästi nii lisandiks kui iseseisvaks toiduks.

Ilmselt ei pea ma mainima, et mulle see väga maitseb – muidu ma ju ei jagaks seda siin! 😀 Alati, kui ma millegi uuega lagedale tulen, meeldib mulle vaadata oma meespoole reaktsiooni. Mõne toidu müün ma talle juba idee tasandil maha. Selle riisi puhul oli ta alguses väga skeptiline, aga peale paari suutäit arvas, et seda võiks vahel veel teha. Mis tähendab sisuliselt seda, et kümne palli skaalal sai mu riis tubli kaheksa! 😀

4 arvamust “Riis, lillkapsariis ja kohev riis lillkapsaga” kohta

 1. Minul kodus parasjagu toorjuustu ei olnud, niisiis lisasin selle asemel hapukoort. Oli ka väga hea!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga